Grubość cynkowania ogniowego w porównaniu: GB/T 13912 vs ASTM A123 vs EN ISO 1461

2026/10/20

najświeższe informacje o firmie Grubość cynkowania ogniowego w porównaniu: GB/T 13912 vs ASTM A123 vs EN ISO 1461

Grubości cynkowania ogniowego: porównanie GB/T 13912, ASTM A123 i EN ISO 1461

Trzy normy dominują w specyfikacjach cynkowania ogniowego przy zamówieniach konstrukcji stalowych: chińska GB/T 13912, rodzina ASTM w Ameryce Północnej i EN ISO 1461 w Europie. Nie dzielą tej samej logiki, a ich wartości nie są wymienne — niedopasowanie, które regularnie przeradza się w spór odbiorczy przy dostawie.

1. GB/T 13912 (Chiny)

Obejmuje powłoki cynkowane ogniowo na produktach żelaznych i stalowych, w tym na niektórych odlewach, z całkowitą zawartością pierwiastków stopowych nieprzekraczającą 2%. Grubość powłoki jest stopniowana według grubości podłoża:

Grubość staliMinimalna lokalnaŚrednia minimalna
t ≥ 6 mm70 μm85 μm
3 mm ≤ t < 6 mm55 μm70 μm
1,5 mm ≤ t < 3 mm45 μm55 μm
t < 1,5 mmWedług umowy

Grubość lokalna to najniższa wartość w dowolnym punkcie pomiaru — ochrona przed przedwczesną korozją w najcieńszym miejscu. Konwersje wagowe wykorzystują gęstość cynku 7,14 g/cm3, więc 1 μm ≈ 7,14 g/m2: 85 μm ≈ 606 g/m2, 55 μm ≈ 395 g/m2, 45 μm ≈ 320 g/m2. Pomiar jest głównie magnetyczny (GB/T 4956), z metodą grawimetryczną jako metodą referencyjną; miernik odczytuje od podłoża stalowego do powierzchni zewnętrznej, w tym warstwę stopu cynkowo-żelaznego.

2. ASTM (Ameryka Północna)

Nie ma jednej amerykańskiej wartości — wymagania są podzielone według typu produktu. Konstrukcje stalowe i elementy konstrukcyjne podlegają ASTM A123/A123M, stopniowane według kategorii materiału i grubości stali:

Grubość staliTypowa średnia minimalna
≥ 6,4 mm (≥ 1/4 cala)Klasa 100, około 100 μm (705 g/m2)
4,8 – < 6,4 mmokoło 75 μm (530 g/m2)
3,2 – < 4,8 mmokoło 75 μm (530 g/m2)
1,6 – < 3,2 mmokoło 65 μm (460 g/m2)
< 1,6 mm (< 1/16 cala)około 45 μm (320 g/m2)

Elementy złączne cynkowane, a następnie odwirowane, podlegają ASTM F2329 (około 50 μm średnio powyżej 3/8 cala, 43 μm przy lub poniżej) lub A153 (Klasa C około 53 μm, Klasa D około 43 μm); śruby galwanizowane elektrolitycznie o grubości około 5–8 μm należą do innego, słabszego systemu. Taśma cynkowana w sposób ciągły podlega ASTM A653, zamawiana według oznaczenia powłoki w całkowitej masie cynku dwustronnej: G30/Z90 ≈ 90 g/m2, G60/Z180 ≈ 180 g/m2, G90/Z275 ≈ 275 g/m2, G235/Z700 ≈ 700 g/m2.

3. EN ISO 1461 (Europa)

Również stopniowane według grubości podłoża, ale z dwoma zestawami wymagań. Części nieodwirowane — normalne elementy konstrukcyjne — odzwierciedlają GB/T 13912: 85 μm średnio / 70 μm lokalnie przy t > 6 mm, 70/55 μm przy 3–6 mm, 55/45 μm przy 1,5–3 mm i 45/35 μm poniżej 1,5 mm. Odwirowane małe części, takie jak śruby, nakrętki i podkładki, spadają do 55/45 μm powyżej 6 mm i 35/25 μm poniżej 3 mm. Taśma cynkowana w sposób ciągły znajduje się poza zakresem tej normy (EN 10346).

4. Gdzie normy faktycznie się różnią

PozycjaGB/T 13912ASTMEN ISO 1461
ZakresProdukty stalowe ocynkowaneA123 / A153 / F2329 / A653 w zależności od produktuElementy stalowe prefabrykowane (nie taśma)
Podstawa stopniowaniaGrubość podłożaKategoria materiału i grubośćGrubość podłoża
t ≥ 6 mm średnio≥ 85 μmA123 około 100 μm≥ 85 μm
Oznaczenie taśmyBrak odpowiednikaKody G/Z A653Kody Z EN 10346
Odległość krawędzi dla odczytówBrak jednej zasady≥ 13 mm od krawędzi≥ 10 mm od krawędzi
LimityOkreślone minimumGeneralnie tylko minimumTylko minimum; grubsze jest lepsze

5. Uwagi dotyczące wyboru i odbioru

  • Dopasuj normę do produktu. A123 dla stali konstrukcyjnych, F2329 lub A153 dla elementów złącznych, A653 dla taśmy — nie mogą one zastępować siebie nawzajem.
  • Oddziel jednostronne od dwustronnych. Oznaczenia A653, takie jak G90/Z275, to sumy dwustronne, około 19–21 μm na stronę — nieporównywalne z 85 μm jednostronnymi na ciężkim przekroju.
  • Wpisz to do umowy. Norma, grubość, metoda testowania i odległość krawędzi, wszystkie trzy, aby uniknąć sytuacji, w której obie strony mierzą według różnych zasad.
  • Grubość to nie jedyna zmienna. Stal reaktywna o wysokiej zawartości krzemu przyspiesza wzrost powłoki, śruby o wysokiej wytrzymałości powyżej około 33 HRC niosą ryzyko kruchości wodorowej, a uszczelnione wnęki wymagają otworów wentylacyjnych i spustowych przed zanurzeniem.

Jedna korekta warta uwagi w każdej dyskusji technicznej: wymagania dotyczące powłoki wzrastają wraz z grubością stali, ponieważ grubsze przekroje wolniej się nagrzewają i spędzają więcej czasu w kąpieli cynkowej, tworząc pełniejszą warstwę stopową. „Grubsza stal, cieńsza powłoka” jest sprzeczna z każdą z tych trzech norm.

Poprzedni: Następny: Nie ma więcej
Powrót do listy